Vatan hasreti hasta ediyor

Psikoterapist Suna Güven, yabancı kökenlilerdeki psikolojik sorunlarda vatan hasretinin çok önemli rol oynadığını ve bu tür hastalıkların tedavisinde hastanın kendi dilinde tedavi olmasının önemine vurgu yaptı.
Bu haber 2014-06-05 00:43:31 eklenmiştir.

ALMANYA'nın Köln kentinde psikomatik ve psikolojik hastalıklarda Türkçe olarak terapi hizmeti veren Medicoreha hastanesini ziyaret eden Köln Başkonsolosu Hüseyin Emre Engin, tedavi olan hastalarla görüşerek iki yıldır yürütülen projenin sonuçlarını değerlendirdi. İki yıldır yürütülen bir proje kapsamında ayakta rehabilitasyon hizmeti veren hastanede tedavi olan hastaların masraflarının büyük bir bölümünü Alman yaşlılık sigortasının karşıladığını belirten başkonsolos Engin, ziyaret sonrası şu açıklamada bulundu:


Projenin sonuçlarını yerinde inceledi


“Bugün bu hastane ile Alman yaşlılık sigortası arasındaki yaklaşık iki yıldır devam eden bir projenin sonuçlarını görmek, bizim vatandaşlarımız için iyi sonuç veriyor mu diye tespit etmek için bulunuyoruz. Yaptıkları tedaviler hakkında yetkililerden bilgi alıp hastalarla görüştük. Burada psikolojik sorunlar yaşayan vatandaşlarımızın ayrıca yaş nedeniyle ortopedik sorunlar yaşayanların ortak hizmet alabildiği bir yer burası. Sigortalar karşıladığı için çok fazla bir ödeme yapmadan ve kendi yaşam tarzlarını çok fazla etkilemeden gün içinde gelip akşama kadar çeşitli hizmetler alabiliyorlar. Bu proje sayesinde Türk fizyoterapist ve psikoterapisiler sayesinde kendi dillerinde hizmet alabiliyorlar. Burada bu projenin olumlu sonuçlarını gördük. Hem psikolojik hem bedensel sorunlar yaşayan vatandaşlarımızın bu hizmetten faydalanma ve bu hastalıklarından kurtulabilecekleri bu projeden istifade edebilirler.”


Yaşlı hastalarda Somatoform çok yaygın


Hastanede Türkçe hizmet veren çok sayıda çalışandan biri olan Psikoterapist Sümeyya Benli, “Özellikle yaşlı hastalarda Somatoform hastalığı çok yaygın. Bu hastalığın anlamı, kişi ağrı hissediyor ancak doktorlar buna teşhis koyamıyor. Bunun nedeni ise psikolojik olarak bir ağrı duyuyor ve bu ağrıyı bedeninde hissediyor. Bu hastalık psikolojik tedavi olmadan geçmiyor” şeklinde konuştu.


Kendi dilinde tedavi çok önemli


Psikoterapist Suna Güven ise, “Psikolojik hastalıklarda çok önemli bir faktör olarak vatan özlemi çok önemli bir rol oynuyor. Dolayısıyla hastalarımızın kendi dilinde, kendi kültüründe tedavi olması gerekiyor. Bizimle olan ilişkisinde Türk kökenli hastalar bunu hissediyor ve buda iyileşmesinde katkı sunuyor. Olay sadece dili bilmek değil, kendi dilinde kendini ifade etmek çok önemli. Bu özlemi bu ilişki içerisinde gidermek tedavilerde çok önemli bir faktör” dedi.

 

Köln Başkonsolosluğu Çalışma Ataşesi Oğuz Tuncay ve hastane yetkilileri de ziyarette hazır bulundu.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Sağlık haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Magazinavrupa.com
© Copyright 2013 Magazinavrupa.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haberler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Almanya haberleri