Türkiye-KRV ticaret hacmi 8 milyar Euro'ya ulaştı

KRV Ekonomi Bakanı Garrelt Duin 2013 yılında Türkiye ile KRV eyaleti arasındaki ticaret hacminin 8 Milyar Euro ile rekor kırdığını söyledi. Duin, istihdam ve kalkınmanın en önemli ekonomik politikaları olduğunu belirterek, özellikle küçük ve orta işletmeleri geliştirmek için 2,4 milyar Euro'luk bir kaynakla eyalette istihdam, kalkınma ve yatırım projelerine destek vereceklerini açıkladı.
Bu haber 2014-03-24 01:18:09 eklenmiştir.

ALMANYA'nın en büyük eyaleti olan ve bölgesel bazda Türkiye'nin en büyük ekonomik partneri Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletinin Ekonomi Bakanı Garrelt Duin, Türkiye ve Uyum Araştırmaları Merkezi (TAM) Vakfı tarafından organize edilen “Türk-Alman Ekonomi Günü” kapsamında Essen kentinde Türkiye kökenli işadamları tarafından yönetilen işletmeleri ziyaret etti. Bakan Duin, 2013 yılında Türkiye ile KRV eyaleti arasındaki ticaret hacminin 8 Milyar Euro ile rekor kırdığını, bu rakamın tüm Almanya ile Türkiye'nin ticaret hacminin dörtte birine tekabül ettiğini söyledi. KRV Ekonomi Bakanı Garrelt Duin, istihdam ve kalkınmanın en önemli ekonomik politikaları olduğunu belirterek, özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeleri geliştirmek için 2,4 milyar Euro'luk bir kaynakla eyalette istihdam, kalkınma yatırım ve projelerine destek vereceklerini açıkladı. Eyalet 2014-2020 AB bölgesel teşvik döneminde yeni teknoloji ve iklim koruma projeleri, kentsel gelişim ve orta ölçekli işletmelere mali destek sağlayacak. Teşvikler hakkında ayrıntılı bilginin www.wirtschaft.nrw.de internet sitesinden alınabileceği belirtildi.


EYALETTE 24 BİN TÜRK GİRİŞİMCİ VAR


TAM Vakfı'nda onuruna verilen kokteylde konuşan Duin, KRV'nin Türk göçünün merkezi olarak büyük bir önem taşıdığının altını çizerek, eyalette 24 bin dolayında Türk girişimcinin faal olduğunu ve önemli bir ekonomik güç teşkil ettiklerini belirtti. Bakan Duin Türk işletmelerinin yaklaşık 120 bin kişiye istihdam olanağı sunduğunu belirterek, “Eyaletimiz ile Türkiye arasındaki 30 dolayında kardeş kent işbirliği ve sayısız üniversiteler arası işbirlikleri, Türkiye ile ilişkilerin ne derece yoğun olduğuna kanıt sunuyor. Köln- İstanbul kardeş kentliği 25 yılı aşkın süreyi ardında bıraktı. Bugünlerde ise Dortmund kentinin Trabzon ile kardeş kent olması konusunda çalışmalar sürüyor” dedi.


YENİ REKOR KIRILDI


Türkiye´nin KRV´nin ekonomik partneri olarak önemine dikkat çeken Garrelt Duin, “2013 yılında 8 Milyar Evroluk dış ticaret hacmi ile yeni bir rekor kırıldı. Bu Almanya-Türkiye arasındaki 34 Milyar Euroluk dış ticaret hacminin yaklaşık dörtte birine tekabül ediyor” şeklinde konuştu. Pek çok Avrupalı yatırımcı için Türkiye´nin son dönemde yaşanan tüm olumsuzluklara karşın önemli bir partner olarak görüldüğünü söyleyen Duin, Türkiye´nin pek çok özelliğiyle Alman yatırımcılar için bir cazibe merkezi olduğunu kaydetti. Buna karşın Kuzey Ren Vestfalya´nın da Avrupa´ya açılmak isteyen Türk işletmelerince bir merkez üs olarak keşfedildiğini kaydeden Duin, eyaletin yatırım ofisi NRW.Invest´in şubesinin bulunduğu ülkelerden birinin de Türkiye olduğunu söyledi. Almanya´daki Türkiye kökenli girişimcilere ve Türkiye ile ticari ilişkilere büyük önem verdiklerini kaydeden bakan Duin, gelecek vaad eden ve bir arada yaşamı güçlendirecek bu alanlarda birlikte adımlar atmak gerektiğinin altını çizdi.


İLGİ YOĞUN OLDU


TAM Vakfı´nda uzun yıllar göçmenlerin ekonomik yaşama katılımına ilişkin çalışmalar gerçekleştiren Yunus Ulusoy´un tertiplediği ziyaretlerde, KRV dış ekonomik ilişkilerden sorumlu daire başkanı Herbert Jakoby, milletvekili Peter Weckmann, Essen Belediye Meclis Üyesi Sinan Kumru, IKUA Başkanı Erdal Osmancelebioğlu ve TAM Vakfı Genel Müdürü Andreas Goldberg de hazır bulundu.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Ekonomi haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Magazinavrupa.com
© Copyright 2013 Magazinavrupa.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haberler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Almanya haberleri