KRV'de yaşlıların bakımı için köklü değişiklik hazırlığı

Nüfusu hızla yaşlanan Almanya'da yaşlıların bakım hizmeti ihtiyacı büyürken, Alman huzur evlerinde ülkeye misafir işçi olarak gelen birinci nesil Türklerin sayısı da her geçen gün artıyor. Ancak bu huzur evlerinin birçoğu çok kültürlü bakım hizmeti vermekte yetersiz kalıyor. Gelecekte durumun vahametini gören KRV eyaleti sağlık bakanlığı, özellikle göçmen kökenli yaşlıların bakımı konusunda köklü bir değişiklik yapmak için çalışma başlattı.
Bu haber 2014-03-07 23:13:16 eklenmiştir.

Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyalet hükümetinin ortağı Yeşiller Partisi Milletvekili Arif Ünal, eyalet sağlık bakanlığının yaşlıların bakımı konusunda köklü bir değişiklik yapmak için büyük bir değişiklik yapma hazırlığında olduğunu açıkladı. Almanya'daki huzur evlerinin bir çoğunun çok kültürlü hizmet verme kapasitelerinin olmadığını, Türkiye'den misafir işçi olarak gelen özellikle birinci neslin artık huzur evlerindeki oranının her geçen gün arttığının altını çizen Arif Ünal, mevcut kanunların değişmesi için iki yönlü bir formül üzerinde durduklarını belirtti.  Birinci formüle göre yaşlıların bakımının Türkiye'de yapılması ve bakım masraflarını Alman sağlık kasaları üstlenmesi, ikinci formüle göre ise yaşlılar bakım evlerine gitmeyecek, bakım yaşlıların ayağına gelmesi hedefleniyor.

  

BAKIM EVLERİ YENİDEN DÜZENLENMELİ


Özel açıklamalarda bulunan milletvekili Arif Ünal, sağlık konusunda özellikle de yaşlıların bakımı konusunda gelecekte daha çok zorlanacaklarını, bu yüzden bakım evlerinin çok kültürlü hizmet verecek şekilde düzenlenmesi gerektiğini belirterek şöyle konuştu: “1960'larda gelen ilk nesil şu anda emekli durumda ve sağlık hizmetlerinden yararlanmaya başladılar. Şöyle ki birçoğu kendi ülkelerinde 6-8 ay kalabiliyorlar ve bakım hizmetlerini ayakta giderip onu kendileri finanse edebiliyorlar ancak bu kişiler 4-5 yıl sonra toplu halde yoğun bakım içerisine girecekler. Bu kişilerin yoğun bakımlarını Türkiye'de kendilerinin finanse etmeleri mümkün değil. Buradaki bakım sigortaları ne yazık ki hala Türkiye'deki bakım masraflarını üstlenmiyor. Dolayısıyla bu insanları biz o zaman Almanya'ya gelmeye zorlayacağız, buraya gelecekler ve bakım evlerinde bakılmak zorunda kalacaklar. Birincisi bu ülke için ve bakım kasaları için bu çok pahalı. İkincisi buradaki bakım evlerinin ne yazık ki henüz göçmen kökenli insanlara bakabilecek çok kültürlü kapasiteleri yok, o kültürden gelen o dili bilen bakıcı insanların olması gerekiyor, bakım evlerinin ona göre düzenlenmesi gerekiyor.”


YAŞLILAR TÜRKİYE'DE BAKILABİLİR


Bu sorunun çözülmesi için iki yöntem düşündüklerini dile getiren Ünal, “Bu yöntemlerden birincisi Türkiye ile Almanya arasında sözleşmeler yapılarak Türkiye'deki bakım masraflarının bakım kasaları tarafından üstlenilmesi ve kendi ülkesinde bakımını yaptırması. Çünkü kendi konuştuğu dil, bakıcılar kendisinden ve o kültürden gelen insanlar olması ile çok daha insani olur diye düşünüyorum. Buraya gelmek isteyenlere de buradaki bakım evlerini çok kültürlü açarak, kendi kültüründen dilinden uzmanlar alarak örneğin yemeğinden tutun da ibadet yerine kadar, bunları ayarlayarak bu kişilere hizmet verebilecek duruma getirmek gerekiyor” şeklinde konuştu.


SEMT KONSEPTLERİ PROJESİ ÖNEMLİ


Diğer bir alternatifin ise semt konseptleri projesi olduğunu söyleyen Arif Ünal, bu proje hakkında ise şu bilgileri verdi: “Birde bunların dışında benim 7 yıldır çok yoğun üzerinde durduğum semt konseptleri diye bir proje düşünüyoruz. Buna göre yerli olsun yabancı olsun bakıma muhtaç olan kişi bakım evine gitmeyecek ve bakım onun ayağına gelecek. Bunu aşamalı olarak düşündüğümüzde örneğin kendi evinde ufak tefek tamiratlarla kişiyi engelsiz hale getirerek kendi evinde daha uzun yaşamasını sağlayacağız. İkinci aşamada bakıma muhtaç olduğu zaman da ayakta bakımlar evine gelecek, ihtiyaçları evden karşılanacak. Yani kendi yaşamış olduğu semti, mahallesini terk etmiş zorunda kalmayacak çok yoğun bakıma ihtiyacı olduğunda da o semtte küçük küçük en fazla 80 kişilik bakım evleri olacak ve onların bakımını o semtteki bakım evleri üstlenecek.”


İKİ YASA DEĞİŞİKLİĞİ GÜNDEMİMİZDE


Yaşlıların bakımı konusundaki değişikliklerin şu anda mecliste yoğun şekilde tartışıldığının altını çizen milletvekili Ünal, sözlerine şöyle devam etti: “Bu konuda eyalet düzeyinde iki tane yasa değişikliği gündemimizde ve bunları şu an çok yoğun şekilde tartışıyoruz. Birincisi eyalet bakım yasası, ikincisi ise katılım yasası diye tabir ettiğimiz yine bu bakımla ilgili konular var. Bunları geçirdiğimiz taktirde bu semt konseptlerinin hayata geçirilmesinin yasal temellerini oluşturmuş olacağız. Bunları insanlar da istiyor, kendi evinden uzak, ailesinin bile ziyaretine gelemediği bakım evlerine gitmeyi artık hiç kimse istemiyor. Birde özellikle yaşlılık döneminde insanların sokağa çıktığında tanıdığı bir mahallenin olması, bir iki kişiye selam verebilmesi demans hastalıklarının olmaması için çok önemli rol oynuyor. Dolayısıyla yaşadığı bölgeden o insanları koparmadan hizmeti onların ayağına götürmek gibi bir konseptimiz var. Bu konuda bizim sağlık bakanlığı bu eyalette çok yoğun çalışmalar yürütüyor.”


ETİKETLER : Almanya KRV hükümeti Arif Ünal yaşlanan Almanya yaşlı bakım bakım hizmeti huzur evi bakım evi
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Sağlık haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Magazinavrupa.com
© Copyright 2013 Magazinavrupa.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haberler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Almanya haberleri