Ekonomi Bakanı Zeybekci Köln'de Türkiye ekonomisini analiz etti

Avrupalı Türk Demokratlar Birliğinin (UETD) Almanya'nın Köln kentinde düzenlediği "Yükselen Türkiye Ekonomisi" konferansında konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye ekonomisinin 28 AB üyesi ülkeden 25'inden daha iyi durumda olduğunu belirtti.
Bu haber 2014-02-23 22:20:20 eklenmiştir.

Avrupa'da yaşayan Türklerin yüksek pasaport harçlarına yönelik şikayetlerini değerlendiren Zeybekci, “Sonuna kadar haklısınız. Geçen sefer geldiğimizde bedelli askerlikle ilgili şikayetleri giderdik. Buraya insanlar keyfen gelmiyor. Eskiden işçi pasaportları vardı. Avrupa'da yaşayan burada oturma izni olan vatandaşlarımızın pasaportları ile ilgili durum değiştirmeli, bende notumu alıyorum, bir daha bunu ilgili yerlere iletip konunun düzeltilmesi için bastıracağım” dedi.


Gezi parkı olaylarıyla başlayıp 17 Aralık operasyonuna uzanan süreci de değerlendiren Bakan Zeybekci şunları söyledi: “İstanbul Taksim'deki Gezi parkında 10 civarındaki ağacın kesilmesini, Taksim'in yayalaştırılmasına itiraz edenler, Taksimdeki kışlanın yeniden yapılıp yapılmamasıyla ilgili itirazdan dolayı başlayan bir hareket. Çok gariptir bu olaylar başladığında dünyadaki en önemli televizyonlar birden canlı yayına başladılar. Tespit şu, yaklaşık 10 gün önce İstanbul civarındaki boşta olan tüm canlı yayın araçları kiralanmış ve bunlar görevlendirilerek belli yerlere konuşlandırılmış. Gezi olaylarından sonra Türk emniyet teşkilatı İstanbul'da yaklaşık olarak 70 tane yabancı uyruklu kişiyi bu eylemlerde aktif olarak yer alıp provoke ettiği ve organize ettiği gerekçesiyle sınır dışı etti. O günlerde Başbakanımız Afrika'da ve Başbakan vekilimiz Bülent Arınç ile görüştüler. Hükümetten talepleri 3. havaalanı durdurulsun, kanal projesinden vaz geçilsin, nükleer santraller durdurulsun, üçüncü köprü ve Marmara geçişinden vazgeçilsin, HES projelerinden vazgeçilsin diye uzayıp giden bir liste. Hani Gezi parkıydı? Hani Taksim projesiydi? Hani ağaçlardı? Maksat başkaydı tabi. Başbakanımızın dönüşündeki coşku, Ankara karşılaması, Anadolu'daki o coşku, Kazlıçeşme'deki 2 milyon kişilik miting, bunlar gördüler ki durum sakat. Kuyruklarını bacaklarının arasına aldıkları gibi gidiş o gidiş.”


Aynı kişilerin taktik değiştirerek ülkenin istikrarına, ekonomisine, kardeşliğine ve huzuruna karşı yeniden hazırlandıklarını dile getiren Zeybekci konuşmasına şöyle devam etti: “Ben tesadüf olduğuna inanıyorum, Amerikan merkez bankası tahvil alımını azaltabilirim açıklaması yaptı Gezi olayları başladı. Yine tesadüf Amerikan merkez bankası 10 milyar dolar diye karar aldı ve 17 Aralık başladı. Ben bir ülkenin merkez bankasının bizi hedef aldığını söylemiyorum ama denk geliyor. 17 Aralık'da Fatih belediyesi, Halk bankası ve bazı siyasetçilerle ilgili diğer iddialar bir araya getirilerek dendi ki bunların hepsi bir çetedir, bu çetenin başı da Türkiye Cumhuriyeti Başbakanıdır. Bu iddiayla yola çıktılar. Gerek Gezi olayında gerekse bun olayda tek bir hedef vardır, başı almak, baş da Başbakan Tayyip Erdoğan'dır. Onu aldıkları anda rahatlayıp 28 Şubat'daki eski düzene dönmeyi amaçlıyorlardı. Ağızları açık kaldı, ağızlarının önünden bu ülkeyi aldılar, az daha yutacaklardı.”


Türkiye ekonomisinin geçmiş dönemde yaşadıklarını da anlatan Bakan Nihat Zeybekci, bugün ekonominin sapasağlam olduğunu dile getirerek şöyle konuştu: "Kimse merak etmesin, rüzgar dağdan ne koparırsa bizden de onu koparır. Taş gibi bir ekonomimiz var. Kamu borçları anlamında 28 Avrupa Birliği ülkesinin 25'inden daha iyi durumdayız. Yıksalar da asla ekonomik krize sebep olamazlar. Bazı teknik oynamalar, başkentler orjinli günü birlik operasyonlar yapmaya kalktılar. Hepsi taşa çarpar gibi geri düştü, şimdi de ekonomimizle ilgili hiç bir sıkıntıyı da ön görmüyoruz. Artık Türkiye olarak yönümüz başka yönde, evrensel standartlarının çok daha üzerinde bir demokrasi, evrensel standartlarının çok daha üzerinde bir hukuk sistemi, bürokratik sistem ve tam şeffaflıktır. Her kim ki bu memlekette yetimin, garibin, milletin malına göz dikti, el uzattı, biz o göz çıkarılana kadar o el kurutulana kadar peşinde olacağız. Asla affetmeyeceğiz. Ama kim ki bu milletin iradesine kast etti, bu ülkenin ekonomisine istikrarına, kardeşliğine kast etti onları da unutmayacağız. Asla kardeşliğimize helal getirtmeyeceğiz.”


Konferansta konuşan Köln Başkonsolosu Hüseyin Emre Engin ise amaçlarının gençlere ve çocuklara sosyoekonomik açıdan güzel bir gelecek yaratmak olduğunu belirterek, eğitimin ailede başlayıp ailede bittiğini ve çocukların iyi yetişmesi için ailelere çok iş düştüğünü söyledi.


Konferansa Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili Sevde Beyazıt Kaçar ve İstanbul Milletvekili Metin Külünk de katıldı. Zeybekci ve beraberindekiler, daha sonra uçakla Türkiye'ye hareket etti.

 


ETİKETLER : Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci Türkiye ekonomisi
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Ekonomi haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Magazinavrupa.com
© Copyright 2013 Magazinavrupa.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haberler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Almanya haberleri