Burun ameliyatı yaptıracakların bilmesi gerekenler

Berlinli tanınmış estetik cerrah ve güzellik uzmanı Türk doktor Yaşar Sarıgül, estetik ameliyatı yaptıracakların bilmesi gereken burun ameliyatı teknikleri ve anestezi çeşitleri hakkında önemli bilgiler verdi.
Bu haber 2014-01-30 22:32:01 eklenmiştir.

Dr. Sarıgül estetik burun ameliyatlarında kapalı ve açık olmak üzere iki temel teknik olduğunu belirterek, burun operasyonu yaptıracak hastaların en çok sorduğu bu iki teknik arasındaki avantaj ve dezavantajları şu sözlerle anlattı: “Estetik burun ameliyatlarında hastaların en çok sorduğu sorulardan bir tanesi kapalı tekniğin mi yoksa kapalı tekniğin mi daha iyi olduğu yönünde. Kapalı teknik denilen burun ameliyatında sadece burun içinden kesip giriyorsunuz, açık teknikte ise burun ucundan kesiliyor ancak bazen iki burun deliğinin arasındaki orta bölmede hem iz kalabiliyor hem de basamaklaşma meydana gelebiliyor. Eskiden ilk yapılan burun ameliyatları açık tekniklerdi, daha sonra ise kapalı tekniğe geçildi ama son 8-10 yıldır daha kolay bir görüş açısı sağladığı için cerrahlardan açık tekniğe geçenler çok oldu. Ancak günümüzde onunda iyi bir teknik olmadığı, kapalı tekniğin yine de en iyi metot olduğunu söyleyebiliriz çünkü açık teknikte ortaya çıkabilecek komplikasyonları daha sonra gidermek pek mümkün olmuyor ve burun deliklerinin arasındaki bölme veya burnun yandan görünüşündeki çentikleşmeyi düzeltme operasyonları çok başarılı olmuyor. Çok nadir durumlarda, bunlarda ameliyatların yüzde ikisini ya da üçünü geçmez, o zaman açık tekniği uygulayabilirsiniz ama klasik bildiğimiz sadece estetik için yapılan ameliyatlarda görünür az iz bıraktığı için benim önerim kapalı tekniktir.”


Anestezi çeşitlerinin avantaj ve dezavantajları


 

Genel anestezi ve lokal anestezi olmak üzere iki tür anestezi yöntemi olduğunu belirten Dr. Yaşar Sarıgül, unutulmaya yüz tutan lokal anestezinin avantajlarını ise şu sözlerle dile getirdi: “Biliyorsunuz iki tür anestezi yöntemi var, biri lokal diğeri ise genel anestezi. Genel anesteziyi hemen hemen herkes biliyor ancak lokal anesteziye artık unutulmaya yüz tutmuş bir anestezi diyebiliriz. Çünkü sağlık ve sistemin getirdiği yönlendirme cerrahları genelde genel anesteziye yöneltiyor. Ancak bizim tercihimiz anestezi yöntemi genelde lokal anestezi. Hastaya damardan hafif bir selasyon yapılıp hasta kısmen uyutuluyor, onun dışında da ameliyat yapılacak bölge uyuşturuluyor. Buradaki avantaj genel anestezideki gibi suni bir koma hali olmadığı için hasta solunum ve diğer fonksiyonlarını suni bir makineye bağlı olmadan kendisi görüyor. Dolayısıyla lokal anestezide genel anestezinin getirdiği rizikolar yoktur ya da 10 kez daha azdır. Onun dışında ameliyat sonrası ağrı, kanama ve şişlik olayları lokal anestezilerde daha azdır. Ayrıca enfeksiyon görülme riski lokal anestezide daha azdır, bunun nedeni lokal anestezide kullanan maddelerin aynı zamanda anti-bakteriyel ve anti-septik özellikler göstermelerinden kaynaklanıyor.”

ETİKETLER : burun ameliyatı burun operasyonu estetik burun estetik operasyon estetik ameliyat Yaşar Sarıgül Berlin
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Sağlık haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Magazinavrupa.com
© Copyright 2013 Magazinavrupa.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haberler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Almanya haberleri