Kalıcı makyaj çok pratik ancak riskli

Kalıcı makyaj makyajsız sokağa çıkamayan ama her zaman makyaj yapmaya zamanı olmayan kadınlar için pratik bir çözüm. Ancak uzmanlar kalıcı makyajın zararları konusunda uyarıyor.
Bu haber 2013-11-05 22:54:08 eklenmiştir.

ÖZELLİKLE zamandan tasarruf etmek isteyen ve yoğun iş temposunda çalışan kadınların tercih ettiği kalıcı makyaj, kalıcı sağlık sorunlarına da sebep olabiliyor. Anestezi yöntemiyle uygulanan bu işlem, cilt problemlerinin yanı sıra kan yoluyla bulaşan ciddi hastalıklara da kapı aralayabiliyor. Deri altına birtakım boyaların lokal anestezi yoluyla enjekte edilmesi ile yapılan bu işlem yüzde şişlik ve morluklara sebep olabiliyor. Ayrıca hepatit B ve C gibi hastalıklar da riskler arasında yer alıyor. 

 

Estetik müdahaleyi uzmanlar yapmalı

 

Güzellik uzmanları tarafından geliştirilen kalıcı makyajın düzenli makyaj yapan, zamanı az ya da kendi kaş rengini ve şeklini beğenmeyen kadınlar tarafından tercih edildiğini belirten Kölnlü güzellik uzmanı Özgür Sarıkaya, “Kalıcı makyajı daha çok kça, göz ve dudaklarında sorunu olan kadınlar tercih ediyor. Ayrıca yoğun çalışan kadınların yanı sıra kaşlarını beğenmeyen ev kadınları da bu makyajı tercih ediyor. Kalıcı makyaj sadece kaştan ibaret değil. Dudak, dudak etrafı, göz üstü ve göz altına da kalıcı makyaj yapılabiliyor. Bu makyajın eğitim almış estetisyenler ya da estetik doktorları tarafından yapılması gerekiyor. İşleme geçilmeden önce makyajı yaptıracak kişi ile karar verilip iki kaşın güzelce çizilerek yapılması gerekiyor” dedi.

 

Bazı kınalar çok tehlikeli

 

Uzmanlar kalıcı makyajın sağlık açısından ciddi sakıncaları olabileceğinin altını çiziyor. Estetik müdahaleler yapan Berlinli doktor Yaşar Sarıgül, kalıcı makyaj ve aynı yöntemle yapılan dövmenin boyadan kaynaklanan risklerini şöyle anlattı: “Boya maddeleri özellikle kınalar halk arasında siyah kına olarak bilinen madde çok tehlikelidir. İçerisindeki PPD adı verilen madde bazı kişilerde ömür boyu kalıcı alerjilere sebebiyet vermektedir. Dolayısıyla Avrupa'da kına kalıcı makyaj kullanımında yasaklanmış sadece saçları boyamada kullanılabilir. Daha sonra bu boyaları lazerle silmek için yapılan işlemler sırasında da azotlu boyaların parçalanma ürünleri kan ve lenf yoluyla tüm vücuda dağılmakta dolayısıyla vücut kanserojen maddenin tehdidi altında kalmaktadır.”

 

Hijyen kurallarına uyulmazsa aidse davet çıkarılır

 

Dr. Sarıgül uygun boyanın kullanılmasının da riski tamamen ortadan kaldırmadığını ve hijyen kurallarına uyulmamasının da ciddi tehlikelere yol açabileceğini vurgulayarak sözlerine şöyle devam etti: “En büyük risk de zaten bu işlemlerin küçük müdahaleler olarak görülmesi, hafife alınması ve hijyen kurallarına dikkat edilmemesidir. Antibiyotiklere dirençli mantar enfeksiyonları sıklıkla karşımıza çıkmakta. Bunun dışında hepatit B, hepatit C ve Aids gibi hastalıklar kişiden kişiye bu işlemler sırasında hijyen kurallarına uyulmaması nedeniyle bulaşmaktadırlar. Ayrıca kişilerin herpesleri (Uçuk) varsa özellikle dudak bölgesinde bu işlemin yapılmaması lazım çünkü bu iğnelemeler sırasında diğer bölgelere de hemen yayılmaktadır.”

 

Bu kişiler yaptırmamalı

 

 

Tüm kurallara uyulsa bile bu işlemin kimler için sakıncalı olacağı sorusunu ise doktor Yaşar Sarıgül şöyle yanıtladı: “Hamileler, herpes virüsü taşıyanlar, ciddi sistematik hastalıkları olup tedavi olanlar, bulaşıcı mikrobik hastalıkları olanlar, kanser riziko ve tedavisi olanlar, kan sulandırıcı ilaç kullananlar, kan ve kan damar hastalığı olanlar, lenf veya lenf damarı hastalığı olanlar kesinlikle kesinlikle permanant makyaj ve dövme yaptırmamalıdırlar. Bunun dışında özellikle deri alerjisi ve egzaması olanlar yaptırmamalılar.”

ETİKETLER : Doktor Yaşar Sarıgül Özgür Sarıkaya makyaj kalıcı makyaj
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Sağlık haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Magazinavrupa.com
© Copyright 2013 Magazinavrupa.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haberler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Almanya haberleri