GÜMRÜKTE SAATiNiZ BiLE BASINIZA iS AÇABiLiR

İzin sezonunun başladığı bu günlerde Köln barosu avukatlarından Ali Ayman izincilere gümrük mevzuatlarına uymaları konusunda uyarılarda bulundu. Ayman özellikle yaz sezonunda bu mevzuatlara uyulmadığı için gümrüklerde ceza ödeyenlerin sayısında büyük bir artış olduğunu söyledi.
Bu haber 04 Temmuz 2013, Persembe 19:05:27 eklenmiştir.

Köln barosu avukatlarından Ali Ayman tatile gerek havayolu gerekse karayolu ve denizyolu ile çıkacaklara uyarıda bulunarak, yanınızda getirdiğiniz ve değeri 430 Euro'yu geçen hediye ve altınların gümrükte beyan edilip vergilerinin ödenmesi mecburiyeti olduğunu hatırlattı. Avukat Ali Ayman, nakit para taşırken 10 bin Euro sınırının kişi başı değil aile başı olduğunu söyleyip, tatilden dönen izincilere Alman gümrük mevzuatlarını anlatarak şu uyarılarda bulundu:

 

Kişi değil aile başı 10 bin Euro

 

“Yanınızda bulunan nakit paranın miktarı 10 bin Euro'yu geçmeyecek. Bunu da kişi başı hesaplamıyorlar aile başı ya da çift başı. Deklare etmediğiniz paranın cezası vardır, anında memur paraya el koyabilir. Bu kesilen ceza dışında birde ceza hukukuna göre soruşturma davası açılabilinir. İkinci nokta ise Türkiye'den yada yurtdışından aldığınız hediyeler eşyalar vesaire, buradaki sınırlar 430 Euro kişi başı, 15 yaşından küçük çocuklar için 175 Euro bunun sınırı. Kıyafet olsun başka ürünler olsun burada büyük sıkıntılar çıkıyor. Tarihi eserlerde sıkıntı çıkıyor yani bulduğunuz satın aldığınız taş olsun heykel olsun burada da dikkat etmezseniz başınız ağrıyabilir.”

 

Çıkmadan belgeleyin

 

Avukat Ayman, sadece tatilde aldığınız hediyelerin değil buradan tatile giderken götürdüğünüz değerli eşya ya da altınların da çıkışta pasaportunuza işletilmemesi ya da faturasının yanınızda olmaması durumunda Almanya'ya geri dönünce gümrükte başınıza iş açabileceğini belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Özellikle yaz tatilinde sezonunda vatandaşlar akrabalarını ziyaret edecekler diye buradaki altınlarını takarak gidiyorlar. Geri dönüşte büyük sıkıntı yaşanıyor çünkü Alman memur bunları Türkiye'den aldınız diye iddiada bulunuyor ve cezasını kesmeye çalışıyor. Tabiki gitmeden önce bunların faturası olursa kanıt olarak çok iyi olur eğer yoksa şahit ifadesi biraz zayıf kalır, bu takılarınızı altınlarınızı bir gazetenin üzerine manşetin üzerine indirip detaylı resimlerinizi çekmenizi tavsiye ederim. Sonradan bunları Türkiye'den aldınız iddiası gelirse o gazetenin tarihiyle altınların resmiyle bunun öyle olmadığını ispatlayabilirsiniz.”

 

Düğün takılarına dikkat

 

Avukat Ali Ayman özellikle Türkiye'de düğün yapıp düğünde takılan altın takılarla geri dönerken sorun yaşayanların sayısının her geçen yıl arttığını belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye'den alındığı taktirde toplam miktarı başka eşyalar gibi 430 Euro'dur altın olsa da. Bunu geçtiğiniz taktirde ciddi cezaları var yani normal ödediğiniz vergilerin iki katı artı vergi kaçırma diye bir soruşturma suç duyurusu sıkıntısına girersiniz savcılık tarafından. Mümkün olduğu kadar faturalarını almalarını tavsiye ederim, olmadığı taktirde memur altının görünüşüne gramajına internetten araştırıp tahmin etmeye kalkabilir tahminde her zaman sizin için avantajlı olmayabilir. O yüzden benim tavsiyem mümkün olduğu kadar hepsinin faturasını alın ve çok önemli nokta yeşil alana gümrüğü geçmeden önce beyan etmeniz gerekiyor. Yani memur sizi kenara çekip soruşturmadan önce siz memura gidip yanımda beyan edecek ürünler var diye ilk adımı sizin atmanız lazım.”

 

Avukat Ali Ayman ayrıca gümrükte bavulunda çok miktarda markalı ürünlerin sahtelerini taşıyanların da sorun yaşayabileceğini belirterek, özellikle son yıllarda bu kontrollerin de arttığını söyledi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Sıla Yolu haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Magazinavrupa.com
© Copyright 2013 Magazinavrupa.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haberler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Almanya haberleri