TATiLE ÇIKARKEN SiGORTALARA DiKKAT

Almanya'daki sağlık ve araç sigortanızın izin boyunca Türkiye de geçerliliğini sürdürmesi için uzmanlar, tatile gitmeden önce sağlık sigorta kurumunuzdan mutlaka gerekli belgeleri temin etmeniz konusunda uyarıda bulunuyorlar. Araçları ile yola çıkacakların ise araç sigorta şirketleriyle görüşüp sigortalarının Türkiye'nin her yerinde geçerli olup olmadığını öğrenmeleri gerekiyor.
Bu haber 26 Haziran 2013, Carsamba 20:06:00 eklenmiştir.

ALMANYA'da okulların tatil olmaya başlaması ve izin sezonunun gelmesi ile sıla yolu telaşı başladı. Köln'de yaşayan uzman sigortacı Murat Aslan, sağlık sigortanızın Türkiye'de geçerli olabilmesi için, tatile giderken yanınıza sadece sağlık kartınızı değil, "T/A 11" isimli yurtdışı hastalık belgesini de kartınızla birlikte almanız gerektiğini belirtti. Araçları ile tatile gideceklere de tavsiyelerde bulunan Aslan, yola çıkmadan zorunlu araç sigortanızın Anadolu yakasında da geçerli olup olmadığını sigorta şirketinizden öğrenmenizi, eğer geçerliyse yeşil kartınızı mutlaka yanınıza almanız gerektiğini hatırlattı.

 

6 hafta geçerli

 

Sağlık sigortalarının tatilde geçerlilik sürelerinin 6 hafta olduğunu ve bu süreyi aşacakların özel sağlık sigortası yaptırmaları gerektiğini belirten Murat Aslan şunları söyledi: “Orada muayene olduktan sonra Türkiye'deki hastane sigorta şirketinden parasını tahsil ediyor ya da kendiniz ödeme yaparsanız döndükten sonra gerekli belgeleri gösterip sigorta şirketinizden parayı kendiniz alabiliyorsunuz. Ancak unutulmaması gereken önemli bir konu var. Tatile gidenlerin yanlarında sadece sağlık sigorta kartı değil, 'T/A 11' isimli yurtdışı hastalık belgelerini sigorta şirketlerinden alıp yanlarında götürmeleri gerekiyor. Sadece sağlık kartı tek başına işe yaramıyor. Bu belge ile SSK'ya gidilirse muayene edilebilir belgesi alabilirsiniz. 6 haftadan fazla Türkiye'de kalacak olanların mutlaka özel sağlık sigortası yaptırmaları gerekiyor.”

 

Yeşil karta dikkat

 

Tatilde sağlık sigortası kadar önemli bir başka konu ise araç sigortası. Uzman sigortacı Murat Aslan, tatilcilerin gerek yollarda gerekse Türkiye'de araç sigortalarının geçerli olabilmesi için şu uyarılarda bulundu: “Almanya çıkışında kendi sigorta şirketlerinden alacak oldukları yeşil kartlarını unutmamaları lazım. Gitmeden önce sigorta şirketlerini arayıp hangi ülkelerden geçeceklerini ve nereye gideceklerini belirtip ona göre kartlarını alsınlar. Böylece araç sigortaları yeşil kartlarında belirtilen ülkelerde geçerli olacaktır. Almanya'daki sigortalar kasko olarak sigortaladığı taktirde tabiki Türkiye'de kasko sigortası geçerlidir. Almanya'daki full kasko dediğimiz sigorta Asya kıtasına geçtiğiniz anda da geçerlidir.”

 

 

Sadece sağlık ve araç sigortanızın Türkiye'de geçerli olması, güvenli ve huzurlu bir tatil için yeterli olmayabilir” uyarısında bulunan sigortacı Murat Aslan, tatile gidenlerin çocukları ve kendileri için özel sağlık sigortalarını da araştırmalarını tavsiye etti.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Sıla Yolu haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Magazinavrupa.com
© Copyright 2013 Magazinavrupa.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haberler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Almanya haberleri