Obezite sorunu artarken diyetisyenler uyarıyor

Federal İstatistik Dairesi'nin verilerine göre Almanya'da yaşayanların yarıdan fazlası şişman. Obezitenin giderek daha genç yaşlarda görülmesi hastalık sigortalarını alarma geçirirken, Kölnlü diyetisyen Nazan Esmen aşırı kilolardan kurtulmak için sağlıklı beslenmeyi ve spor yapmayı önerdi.
Bu haber 15 Ekim 2010, Cuma 21:17:18 eklenmiştir.

ALMANYA’da Obeziteden muzdarip olanların, halk arasındaki tabiriyle aşırı kiloluların sayısı her geçen gün artıyor. Münih Sağlık Ekonomi Enstitüsü verilerine göre obeziteye bağlı ortaya çıkan hastalıkların tedavisine yapılan harcamalar, ülkedeki toplam sağlık masraflarının yüzde 10'unu buluyor. Bu da her yıl toplam 17 Milyar Euro’yu geçiyor. Hastalık sigortalarının yükünü hafifletmeye çalışan politikacılardan da ceza içerikli öneriler geliyor. Sağlık ekonomisti Jürgen Wasem’e göre de şişmanların sağlık sistemine getirdiği yük açık açık tartışılmalı. Sağlık sisteminin yükünü hafifletmek için ortaya atılan fikirlerden biri de aşırı kilolulardan ekstra prim alınması. CDU'lu politikacı Marco Wanderwitz, bilinçli olarak sağlıksız yaşayan insanların aşırı kilodan kaynaklanan rahatsızlıklarda ellerini ceplerine atması gerektiğini savunuyor.

Sağlıksız gıdalardan kaçının

Almanya’da 24 yaş altındaki gençlerin de yaklaşık yüzde 20’si aşırı kilolu. Aşırı kilo sadece gençlerin ya da orta yaştakilerin değil, yaşı ilerlemiş olanların da sorunu. Yaşları 70’in üzerinde olan erkeklerin dörtte üçü, kadınların ise üçte ikisi aşırı kilolu. Kölnlü diyetisyen Nazan Esmen, aşırı kilonun ana sebeplerini ve taşıdığı riskleri şu sözlerle özetledi: “Sağlıksız ve düzensiz beslenme ve hareketsizlik obezitenin ortaya çıkışındaki en büyük etkenler. Örneğin fast-foot dediğimiz ayak üstü hızlı yemekler aşırı kilo almamızı sağlıyor ve pek sağlıklı değil. Tabi aşırı kilolar çoğu zaman hastalıklara da neden oluyor. Örneğin kalp hastalıkları, kireçlenmeler, tansiyon, felç ve en fazlada şeker hastalığı. Şeker hastalığı da daha başka hastalıklara neden olabiliyor ve bu sorunlar zinciri böylece devam ediyor. Fazla kilodan kurtulmanın yolu ilk başta sağlıklı ve düzenli beslenme, ayrıca bol hareket ve spor yapmaktır.”

Bilinçsiz diyet ilacı alınmamalı

Nazan Esmen, bilinçsiz diyetler konusunda ise uyararak şunları söyledi: “Bir uzmana danışılmadan kesinlikle diyet ilacı alınmamalı. Bayanlar kendi aralarında örneğin 'peynir diyeti varmış', 'karpuz diyeti varmış' şeklinde konuşurlar. Haftalarca, günlerce bir şey yemiyorlar. İlk netice çoğunlukla güzel oluyor, iyi güzel kilo veriliyorlar ama ondan sonra da bu verdikleri kilonun üstüne daha çok kilo alma tehlikesi ile karşı karşıya kalıyorlar. Onun için hızlı kilo vermemek lazım. Uzman ile görüşmek lazım. Biz reklamda şu ilacı gördük tavsiye eder misiniz? önerir misiniz? diye soruyorlar. Ne olduğu belli olmayan ya da bilinçsiz kullanılan zayıflama ilaçlarının yan etkileri olabilir, hatta etkisi hiç olmaya da bilir. Sağlıksız bir insan ve kilolu insanların çoğunun kalp veya  şeker sorunları var, onlarda çok büyük bir yan etki yapabilir ve bu hapların faydası sadece kısa bir süre içindir.”

Ekstra prim yerine kurslar versinler

Aşırı kilolulardan fazla prim alınsın önerisine de değinen Esmen, “Böyle öneriler getirmek yerine bayanlara nasıl sağlıklı yemek pişirilir, sağlıklı beslenme, anne ve babalar çocuklarını nasıl beslemeli gibi kurslar versinler yada spor kursları versinler” dedi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Sağlık haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Magazinavrupa.com
© Copyright 2013 Magazinavrupa.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haberler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Almanya haberleri