TATiLDEKİ ARAÇ VE SAGLIK SiGORTANIZA DiKKAT

Almanya'daki sağlık ve araç sigortanızın izin boyunca Türkiye de geçerliliğini sürdürmesi için uzmanlar, tatile gitmeden önce sağlık sigorta kurumunuzdan mutlaka gerekli belgeleri temin etmeniz konusunda uyarıda bulunuyorlar. Araçları ile yola çıkacakların ise araç sigorta şirketleriyle görüşüp sigortalarının Türkiye'nin her yerinde geçerli olup olmadığını öğrenmeleri gerekiyor.
Bu haber 22 Haziran 2011, Carsamba 21:45:40 eklenmiştir.

 

 

ALMANYA'da izin sezonunun gelmesi ile sıla yolu telaşı başladı. Köln'de yaşayan uzman sigortacı Murat Aslan, sağlık sigortanızın Türkiye'de geçerli olabilmesi için, tatile giderken yanınıza sadece sağlık kartınızı değil, "T/A 11" isimli yurtdışı hastalık belgesini de kartınızla birlikte almanız gerektiğini belirtti. Araçları ile tatile gideceklere de tavsiyelerde bulunan Aslan, yola çıkmadan zorunlu araç sigortanızın Anadolu yakasında da geçerli olup olmadığını sigorta şirketinizden öğrenmenizi, eğer geçerliyse yeşil kartınızı mutlaka yanınıza almanız gerektiğini hatırlattı.

 

 


Sadece sağlık kartı yetmiyor


Sağlık sigortalarının tatilde geçerlilik sürelerinin 6 hafta olduğunu ve bu süreyi aşacakların özel sağlık sigortası yaptırmaları gerektiğini belirten Murat Aslan şunları söyledi: “Orada muayene olduktan sonra Türkiye'deki hastane sigorta şirketinden parasını tahsil ediyor ya da kendiniz ödeme yaparsanız döndükten sonra gerekli belgeleri gösterip sigorta şirketinizden parayı kendiniz alabiliyorsunuz. Ancak unutulmaması gereken önemli bir konu var. Tatile gidenlerin yanlarında sadece sağlık sigorta kartı değil, 'T/A 11' isimli yurtdışı hastalık belgelerini sigorta şirketlerinden alıp yanlarında götürmeleri gerekiyor. Sadece sağlık kartı tek başına işe yaramıyor. Bu belge ile SSK'ya gidilirse muayene edilebilir belgesi alabilirsiniz. 6 haftadan fazla Türkiye'de kalacak olanların mutlaka özel sağlık sigortası yaptırmaları gerekiyor.”


Yeşil kartınızı kontrol edin


Tatilde sağlık sigortası kadar önemli bir başka konu ise araç sigortası. Uzman sigortacı Murat Aslan, tatilcilerin gerek yollarda gerekse Türkiye'de araç sigortalarının geçerli olabilmesi için şu uyarılarda bulundu: “Almanya çıkışında kendi sigorta şirketlerinden alacak oldukları yeşil kartlarını unutmamaları lazım. Gitmeden önce sigorta şirketlerini arayıp hangi ülkelerden geçeceklerini ve nereye gideceklerini belirtip ona göre kartlarını alsınlar. Böylece araç sigortaları yeşil kartlarında belirtilen ülkelerde geçerli olacaktır. Almanya'daki sigortalar kasko olarak sigortaladığı taktirde tabiki Türkiye'de kasko sigortası geçerlidir. Almanya'daki full kasko dediğimiz sigorta Asya kıtasına geçtiğiniz anda da geçerlidir.”


Özel kaza sigortasının avantajları


“Sadece sağlık ve araç sigortanızın Türkiye'de geçerli olması, güvenli ve huzurlu bir tatil için yeterli olmayabilir” diye konuşan sigortacı Murat Aslan, “Özel kaza sigortası çok önemlidir. Tatilde çoluk çocuğumuz dışarıda gezdiği anda mesela bacağı kırılıyor, yada başka tedavi gördüğünde bunu sağlık sigortası karşılıyor ama para alabilmeleri için özel kaza sigortası yapmaları gerekiyor. Ondan hariç bir de ferdi sigorta yaptırabilirler. Örneğin Türkiye'ye gidiyorsunuz ve orada bir arkadaşınıza gittiniz ve orada bir sigara koltuğun üzerine düştü ve yandı. Ferdi sigortanız olduğu taktirde bu ve bunun gibi zararları karşılıyor” şeklinde konuştu.

ETİKETLER : sigorta araç sağlık tatilde sigorta sigortacı Murat Aslan
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Sıla Yolu haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Magazinavrupa.com
© Copyright 2013 Magazinavrupa.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haberler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Almanya haberleri