HASRETiN BiTTiGi YER TÜRKiYE

Yeşil Sigorta kartınızda TR yazan bölümünün açık olmasına dikkat edin. Aracı bir yıl içinde en fazla 6 ay Türkiye’de tutabilirsiniz. Aracı Türkiye’ye getiren çıkarabilir. Türkiye’ye giriş ve çıkışları hafta sonuna denk getirmeyin.
Bu haber 21 Haziran 2011, SALI 20:20:40 eklenmiştir.

 

 

BİZ Türkiye’ye İpsala sınır kapısından girdik ve Kapıkule’den çıktık. İki kapı da modern teknolojiyle donanımlı ve bakımlı. Optik okuyucular yolcu daha kapıya girerken, aracın plakasını otomatik olarak tarıyor ve araç bilgileri anında gişede memurun önündeki bilgisayar ekranına yansıyor. Daha önce aynı araçla gelenlerin bilgileri sistemde kayıtlı. Bu durumda kayıt işlemleri daha hızlı. Şüpheli durumlarda bagajlar X-Ray sistemiyle kontrolden geçiyor.

 


EKSİK BELGE KALMASIN


Bir vatana varalım, orada sorun çıkmaz demeyin. Gümrük kuralları herkes için geçerli. Yola çıkmadan önce yeşil sigorta kartınızda Türkiye bölümünün açık olmasına dikkat edin. Türkiye bölümü açık değilse, Türkiye gümrüğünde özel sigorta yaptırmadan çıkamazsınız. Türkiye’deki özel sigortalar, kaza durumunda sadece karşı tarafın zararını karşılıyor. Aracı girişte üzerine kaydedilen kişi çıkarabiliyor. Aracı kim çıkaracaksa, girişte onun üzerine kaydettirin.


6 AYI GEÇİRMEYİN


Geçerli bir sebep yoksa, yabancı plakalı araçlar Türkiye’de bir yıl içinde toplam 180 gün, yani 6 ay kalabilir. En geç 6 ay sonra aracın çıkması zorunlu. Yurtdışında 6 ay kaldıktan sonra Türkiye’de aracı tekrar 6 ay tutma hakkı doğuyor. Bir yıl içinde aracınızı Türkiye’de 6 ay tutmadan çıkış yaptıysanız, geri kalan süre saklı kalıyor. Bu durumda aracın yurtdışında 6 ay kalmış olması şartı aranmıyor. Hastalık nedeniyle 6 ay içinde aracınızla Türkiye’den çıkış yapamayacaksanız, mutlaka doktor raporu almanız ve aracı en yakın gümrüğe teslim etmeniz şart. Özel hastanelerden alınan raporun il sağlık müdürlüğü tarafından onayı gerekiyor. Devlet hastaneleri ve Sağlık Ocaklarından alınan raporlar geçerli. Rapordan sonra ya da raporsuz aracın çıkış tarihini bir dakika bile geçirmek cezaya tabi. Bir aya kadar gecikmenin cezası 65 lira, 2 aya kadar 130 lira, 3 aya kadar 360 lira. Gecikmenin 3 ayı geçmesi durumunda gümrük yasasının 238. maddesi devreye giriyor. Bu yasa gereğince, aracı ithal etmiş gibi gümrük vergisi ödemek zorundasınız. Vergi miktarı aracın modeline, aksesuarına göre değişiyor.


EMEKLİLER BİR YIL


Emekliler araçlarını Türkiye’de bir yıl tutabilir. Ancak bunun için konsolosluktan tasdikli ve Türkçe tercümeli emekli belgesi almayı unutmayın. Yoksa aracınızı 6 ay Türkiye’de tutabilirsiniz. Bir yıl sonra aracı yurtdışına çıkaran emeklilere, araç 6 ay yurtdışında kaldıktan sonra Türkiye’de tekrar bir yıl tutma hakkı doğuyor.

Araçla çıkış yaparken, pasaporta işlenip işlenmediğini kontrol edin. Bazen görevli memur çıkışı pasaporta işlemeyi unutabilir. Bu durumda yeniden Türkiye’ye geldiğinizde, aracınızı yurtdışına çıkarmadınız diye sorun yaşarsınız.


VEKALET ALIN


Başkasına ait araçla seyahat edenlerin mutlaka ADAC, konsolosluk veya noterden tasdikli vekalet almaları zorunlu. İpsala’da konuştuğumuz gümrük memuru Ömer Mert şöyle dedi: “Bazı vatandaşlar kendi şirketi üzerine kayıtlı araçla geliyor ve ‘şirket benim, daha ne vekaleti istiyorsunuz’ diyor. Şirket kendinin de olsa, vekalet getirmek zorunda. Böylece ne biz zor durumda kalırız ne de vatandaş.”


ALTI KAPI


Avrupa’dan gidenler Türkiye’ye beş kapıdan giriş ve çıkış yapabilir. Bulgaristan sınırındaki kapılar: Kapıkule, Hamzabeyli ve Dereköy. Yunanistan sınırındaki kapılar: İpsala, Pazarkule ve Uzunköprü.


KGS ALMAYI UNUTMAYIN


Türkiye’ye girdikten sonra otobanı kullanmak ve Boğaz Köprüleri’nden geçmek için mutlaka Kartlı Geçiş Sistemi (KGS) denilen kart almak gerekiyor. KGS kartını otobana veya köprüye girmeden önce KGS Kart Satış Dolum tabelası yazan peronlardan alabilirsiniz. Kart almadan geçiş yapanları radar çekiyor ve polis durduruyor. Bu kartları Almanya’da Ziraat Bankası şubelerinden de temin etmek mümkün. Burdaki fiyatı 30 Euro. Türkiye’de ise 50 lira.


RAHAT GELDİK


Feribotla İtalya’dan Yunanistan’a geçen ve İpsala’dan giriş yapan İsviçre’den Müslim İnce ve Nürnberg’ten Kamer Aydıner, “yolculuk rahat geçti. Yunanistan otobanlarında benzin istasyonu yok. Otobandan çıkıp yerleşim yerlerinden benzin aldık” dediler.

İsveç’ten Bulgaristan üzeri gelip Kapıkule’den giriş yapan Enes Ertosun, Nürnberg’ten İrfani Pak, Belçika’dan Ramazan Özgür ve Ali Lort “Yollar bomboş, rahat geldik. Sadece navigasyonumuz bizi Bulgaristan’da yanlış yola sevketti. Başka bir sorun yaşamadık” dediler.

ETİKETLER : Türkiye sıla yolu hasretin bittiği yer izin yolu tatil araçla yolculuk
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Sıla Yolu haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Magazinavrupa.com
© Copyright 2013 Magazinavrupa.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haberler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Almanya haberleri