MACARiSTAN'DA PARA BOZDURUN

Macaristan, Schengen giriş kapısı. Çıkış çok rahat. Giriş çok sıkı. Yolcu başına sadece iki paket sigara hakkı var. Fazla sigaraya hem el konuluyor hem yüksek ceza kesiliyor. Macarlar Euro ile ödemelerde resmen kazık atıyor.
Bu haber 20 Haziran 2011, Pazartesi 14:40:54 eklenmiştir.

 

MACARİSTAN sıla yolu için en çok tercih edilen ülkeler arasında. Bu güzergahtan giden yolcular Avusturya’nın tünel, Slovenya ve Hırvatistan’ın otoyol ücretlerinden kurtuluyor. Bu durumda en az 40 Euro tasarruf ediyor. Avusturya’da iki tünel ücreti 16 Euro, Slovenya’da vinyet ücreti 15 Euro, Hırvatistan’da ise sadece Zagrep’ten Sırp sınırına kadar otoyol ücret 14.40 Euro. AB ülkelerinde oturan Türk vatandaşları için vize yok. Zaten Avusturya’dan girişte de sınır kontrolleri kalkmış bulunuyor.

 

PASAPORT VE BELGELER

 

Tekrar hatırlatmakta fayda var. Sakın, süresi geçmiş pasaportlarla yola çıkmayın. Macaristan sınırından geri çevrilirsiniz. Eski pasaportlar artık uzatılmıyor. Yeni pasaport almak için Büyükelçilik kapılarında en az 10 gün beklemek zorunda kalırsınız. Macaristan, çıkışı çok rahat, öte yandan izin dönüşü Schengen giriş kapısı olduğu için sınır ve gümrük kontrolleri son derece sıkı. Dönüşte belgeler çok iyi inceleniyor. Gümrükte araçlar didik didik aranıyor. Bu yüzden girişte çok uzun kuyruklar oluşuyor. Buna hazırlıklı olun ve yanınızda bol içecek bulundurun. Macar sınır yetkilileri çocukların sınırda susuzluktan ağladıklarına dikkat çekti.

 

VİNYETİ UNUTMAYIN

 

Macaristan’da trafikte farlar gündüz de açık kalmak zorunda. Otobanı kullanmak için vinyet almak şart. Vinyetsiz otobanda seyahat etmenin cezası yola göre 60 Euro ile bin 320 Euro arasında değişiyor. Ceza tutarı vinyet kontrolü yapan görevli memur veya trafik polisi tarafından belirleniyor. Cezanın 15 gün içinde Macaristan'daki postanelere ödenmesi gerekiyor.

Sınırdan girişte vinyet satan kulübeler var. Vinyeti arabanın camına yapıştırmak gerekmiyor. Vinyet satan görevli aracın plaka numarasını bilgisayara yükleyip fiş veriyor. Fişi saklamak gerekiyor. Polis yolda durdurup vinyet sorduğu zaman fişi göstermek yeterli. Sakın “polis durdurmaz” diye vinyet almayı ihmal etmeyin. Plakası bilgisayara yüklenmeden, otobanda seyreden araçları optik okuyucular merkeze bildiriyor.

 

EURO’YLA KAZIKLIYORLAR

 

Vinyet ücreti Euro olarak da ödenebiliyor. Ancak dikkat! Macarlar Euro ile ödeme yapanları kazıklıyor. 4 günlük vinyet ücreti Macar parasıyla bin 650 Forint. Yaklaşık 6 Euro. Ancak Euro ile ödeme yaparsanız, 9 Euro alıyorlar. Hemen hemen iki katı. Sadece vinyet değil, benzin ya da içecek alırken de Euro ile ödeme yapanlar iki katını ödüyor. Sınırda bir miktar para bozdurmak her zaman daha karlı.

 

RADARLARA DİKKAT

 

Macaristan baştan sona otoban. Otoyol geniş ve bakımlı. Otoyolda çok miktarda sabit radar var. Biz Macaristan’a Türkiye’den dönüşte, Sırbistan sınırındaki Röszke sınır kapısından girdik. Başkent Budapeşte’ye kadar navigasyon radar alarmı hiç vermedi. Ancak Budapeşte’den Avusturya sınırındaki Hegyeshalom sınır kapısına kadar tam 11 kez radar alarmı çaldı.

Macaristan yolları güvenli. Ancak zaman zaman gasp olaylarına rastlanılmakta. Seyahat sırasında pasaport, para, ruhsat, ehliyet ve benzeri değerli eşyaların güvenliğine dikkat edin. Özellikle park yerlerinde, araç içinde görünür şekilde eşya bırakmayın.

 

MACARİSTAN’A GİRİŞ KAPILARI

 

Avusturya üzerinden Macaristan’a 6 giriş kapısı bulunuyor: Hegyeshalom, Sopron, Kophaza, Rabafüzes, Fertöd ve Bucsu.

Macaristan’dan Sırbistan’a iki giriş kapısı var: Röszke ve Tompa.

Macaristan’dan Romanya’ya ise 4 giriş kapısı: Nagylak, Battonya, Gyula ve Artand.

 

AMAN SİGARAYA DİKKAT

 

Türkiye’den dönüşte Kapıkule sınır kapısında yolcunun yabancı ülkelerdeki gümrük mevzuatı konusunda uyarılması şartıyla yolcu başına 9 karton sigaraya izin veriliyor. Hatta daha fazla sigara almak için başka yolculardan pasaport isteyenlere rastladık. Geçtiğimiz yıl sigara konusunda Bulgaristan ve Macaristan’da büyük sorunlar yaşandı. Bu iki ülkede her yolcunun sadece 2 paket hakkı var. Yanlış anlaşılmasın, karton değil, paket. Yani 40 adet sigara. Bu uygulamadan habersiz olan Türk yolcular, geçen sene sınırda yüksek para cezaları ödedi. Sırbistan’dan Macaristan’a girişte Röszke sınır kapısında hem Sınır Koruma Genel Müdürü hem de Gümrük Müdürüyle konuştuk. Gümrük Müdürü Venicz Laszlo şöyle dedi: “16 yaş üzeri her yolcunun sadece iki paket sigara hakkı var. Bu uygulama AB’nin kararı. İki paketin üzerindeki sigara miktarına hem el konuluyor hem de ceza kesiliyor. Yolcu gümrükte sigara miktarını beyan ederse, vergi alınıyor ve sigaraya el konuluyor. Eğer bildirmezse, bu durumda sigara miktarına göre ceza kesiliyor. En az ceza 100 Euro. 6 karton sigaranın cezası 25 bin Forint. 15 kartondan fazlaysa, yolcu mahkemeye çıkarılıyor. 300 Euro’nun altındaki ziynet eşyası gümrüğe tabi değil.”

 

PİRİNÇ BULGUR

 

Budapeşte Büyükelçiliğimiz de Macar gümrük mevzuatıyla ilgili şu uyarıları yaptı: “Ticari nitelikli olarak değerlendirilebilecek altın, mücevher gibi, ziynet eşyalarının beyan edilmesi zorunludur. Aksi halde, kaçakçılık suçu kapsamında değerlendirildiğinden, bu tür eşyalara el konulması ve ceza alınması sözkonusu olabilmektedir.

Bu bağlamda, pek çok vatandaşımız sınır kapılarından Konsolosluk Şubemizi arayarak, ülkeye girişte gerekli bildirimi yapmamaları nedeniyle, ellerindeki ziynet eşyalarına ya da nakit paralarına Macar gümrük makamlarınca el konulduğunu belirtmekteler.

Vatandaşlarımızın Türkiye’den dönüşlerinde, kışlık ihtiyaç olarak tüketecekleri, pirinç, bulgur, kuru bakliyat türü gıda maddelerini yanlarında çok miktarda getirdikleri, Macar gümrük yetkililerinin belli miktarlar üzerindeki kısmına izin vermedikleri, bu durumdaki vatandaşlarımızdan sözkonusu fazla gıda maddelerinin ya bir yere dökülmesini veya güzergah değiştirerek Macaristan dışındaki başka bir yoldan gitmelerini önerdikleri duyumları da alınmaktadır.

Ev hayvanları için aşı karnesi ibrazı yeterli olmayıp veterinerlerden temin edilen "PET PASSPORT"un ülkeye girişte ibraz edilmesi gerekiyor.

 

ESKİ VE YENİ PASAPORT

 

Macaristan’ın Röszke sınır kapısında görüştüğümüz, Sınır Koruma Genel Müdürü Gabor Eberhard, izin dönüşü Türkiye’de yeni biyometrik pasaport alan Türk vatandaşlarının, AB ülkelerinde oturma izni damgası olan eski pasaportlarını birlikte ibraz etmeleri halinde, sınırdan geçebileceklerini söyledi. Yaz sezonunda Röszke sınır kapısından günde 50, 55 bin kişinin geçiş yaptığını belirten Genel Müdür Gabor Eberhard, bu sayının hafta sonu 150 bine çıktığını, Röszke’nin AB’nin ikinci en yoğun sınır kapısı olduğunu vurguladı. Genel Müdür Gabor Eberhard, Röszke’ye 10 km uzaklıkta, Sırbistan sınırındaki Tompa sınır kapısının sakin olduğunu belirtti ve “Türk yolculara bu kapıyı da kullanmalarını öneririm. Sürücülere güvenli bir yolculuk için yolda sık sık mola verip dinlenmelerini ve bol su tüketmelerini tavsiye ediyorum. Türk yolculardan ricam, çıktıktan sonra gümrük sahasında durmayıp, bir km ötedeki park yerine park etsinler.

Yolcuların sınırda polise çikolata hediye etmesi ya da para vermesi yasak” dedi.

 

YENİ TRAFİK YASASI

 

1 Temmuz 2011’den itibaren yeni yürürlüğe girecek olan Macar trafik yasası önemli değişiklikler getiriyor. Buna göre hız sınırı, emniyet kemeri, trafik ışıklarına uymama (kırmızıda geçme) ve alkollü araç kullanma konularında kural ihlali yapılması halinde, trafik kontrolleri sırasında 10 bin Forint (yaklaşık 40 Euro) ile 300 bin Forint (yaklaşık bin 130 Euro) arasında para cezası kesilecektir. Ceza ya da depozit ödenene kadar araca el konulabilecektir.

Kaza halinde tercüman olmadan ifade vermemeyin ve herhangi bir

belgeye imza atmayın.

 

MACARİSTAN’A GİRİŞ KAPILARI

 

Avusturya üzerinden Macaristan’a 6 giriş kapısı bulunuyor: Hegyeshalom, Sopron, Kophaza, Rabafüzes, Fertöd ve Bucsu.

Macaristan’dan Sırbistan’a iki giriş kapısı var: Röszke ve Tompa

Macaristan’da Romanya’ya ise 4 giriş kapısı: Nagylak, Battonya, Gyula ve Artand.

 

Önemli telefonlar

Polis : 107

İtfaiye : 105

Cankurtaran ambulans : 104

Macar otomobil klübü (MAK) : 188

 

T.C. Budapeşte Büyükelçiliği:

Andrassy ut. 123

1062 Budapest - Hungary

Tel : 0036 1 478 91 00

Faks: 0036 1 341 04 56

 

Bükreş Büyükelçiliği

Tel: 0040 21 206 37 00

Adres: Calea Dorobantilor 72

ETİKETLER : Sıla yolu izin yolu Macaristan para bozdurun gümrük kontrolü sınır polisi
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Sıla Yolu haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Magazinavrupa.com
© Copyright 2013 Magazinavrupa.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haberler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Almanya haberleri