BULGARiSTAN'I GÜNDÜZ GEÇiN

Bulgaristan’ı gündüz geçin. Trafik polisi dışında kimsenin “Dur” uyarısına uymayın. Vinyet almayı ve yolcu başına sadece iki paket gümrüksüz sigara hakkı bulunduğunu unutmayın. Trafik kurallarına sıkı sıkıya uyun.
Bu haber 19 Haziran 2011, Pazar 14:54:28 eklenmiştir.

 

 

BULGARİSTAN sıla yolunun sorunlu ülkesi. Bu yolu gece geçmeyin. Trafik polisi dışında kimsenin “Dur” uyarısına uymayın. Bulgaristan yollarında sadece trafik polisi durdurabilir. Bulgar trafik polis aracı Opel Astra marka, üzerinde beyaz renkli mavi “Police” yazılı ve uzun mavi siren ışıkları var. Üzerinde kavanoza benzeyen, yuvarlak siren ışığı olan bir araç durdurmak isterse, buna uymayın. Bu durumda hemen telefonla 112’yi arayıp takip eden aracın plaka numarasını, içinde kaç kişi olduğunu, hangi istikamette gittiğinizi ve yaklaşık hangi mevkide bulunduğunuzu polise bildirin. Trafik polisi olup olmadığında tereddüt varsa, yine aynı telefondan arayıp sorun. Önceki yıl yolda polis kılıklı otoyol çetesinin Türk yolcuların önünü kesip gasp ettiği dört olay yaşandı. Bu yıl aracın üzerinde yuvarlak sirenle polis süsü veren bir Bulgar, yolda bir Türk sürücüyü durdurup “Pasaport kontrol” diyerek, çantasını alıp kaçtı. Yolda pasaport kontrolü yok, unutmayın.

 


VİNYETİ LEVA’YLA ALIN


Bulgaristan’da otoyol için vinyet şart. Vinyet artık sınırda satılmıyor. Gümrükten çıktıktan sonra vinyet gişeleri ya da benzin istasyonları var. Otoban üzerinde Shell benzin istasyonlarında da vinyet satılıyor. Bulgaristan’a girişten 30 km’ye kadar vinyet istenmiyor. 30 km sonra vinyet yoksa, ceza kesiliyor. Bir haftalık vinyet 10 Leva. 5 Euro bile tutmuyor. 1 Euro 1.95 Leva. Ancak Euro ile ödemelerde kimi 7, kimi 8 Euro alıyor. Hatta yaz aylarında haftalık vinyet kalmadı deyip 26 Leva’ya (yaklaşık 13 Euro) aylık vinyet satmaya kalkışanlar bile oluyor. Bulgar gümrük kapılarında banka şubesi var. Bir miktar para bozdurmak, faydalı. Vinyeti aracın ön camına içerden yapıştırmak gerekiyor. Sınırda vinyet olmayan araçlardan 100 Leva (yaklaşık 50 Euro) ceza kesiliyor.


HIZA DİKKAT


Bulgaristan’da özellikle izin sezonunda trafik polisi çok yoğun hız kontrolleri yapıyor. Yerleşim yerlerine girişlerde, otoban giriş ve çıkışlarında, polisin hız kontrolü yaptığını unutmayın ve tabeladaki hız sınırına mutlaka uyun. Karşıdan gelen sürücüler selektör yakarak, ileride radar kontrolü olduğu uyarısında bulunuyor. Sofya Filibe arasındaki tünelde hep radar kontrolü var. Hız sınırı 80 km. Sınırı aşan sürücüyü polis çıkışta durduruyor. Hızlı giden sürücü polisin dur işaretine uymazsa, iki suç işlemiş sayılıyor ve cezası daha ağır oluyor. Otobanda da elinde radarla pusuya yatan trafik polisleri var. Ayrıca Bulgaristan’da otoyol çok iyi değil ve hızlı gitmek tehlikeli. Geçen yıl bu yolda Avrupalı Türk vatandaşlarının karıştığı ölümcül kazalar yaşandı.


POLİS PARA ALAMAZ


Başkent Sofya’da görüştüğümüz Trafik Genel Müdür yardımcısı Aleksi Stratiev şu bilgileri verdi: “Trafik ihlallerinde Bulgar polisi para tahsil edemez. Sadece ceza yazar ve yolculuğu kısıtlayamaz. Sürücü cezayı sınırdaki banka şubesine ödeyeceğim diyerek, yoluna devam edebilir. Sınırda ödemediği takdirde, tekrar girerken sıkıntı yaşar. Cezayı ödemeden giriş yapamaz. Sadece trafikte alkol tespitinde veya yerleşim yerlerinde hız sınırının 50 km aşılması durumunda, polis ehliyete el koyabilir. Öteki durumlarda ehliyete el konulmaz. Para alan polis ve para veren sürücü suçlu duruma düşer. Polis para isterse, 112’ye bildirin. Emniyet kemeri bağlı değilse, cezası 50 Leva. 1 Eylül 1 Mart arası farlar 24 saat açık olmak zorunda.”


GÜVENLİK SIKI


Başkent Sofya’da görüştüğümüz Bulgar polis yetkilileri gerek gasp, gerekse çorba parası gibi olaylardan çok rahatsızlar. Yolsuzluğu önlemek için ciddi çalışma yaptıkları izlenimi aldık. Asayiş Dairesi Başkanı Anton Antonov ve Momail Stoynov, geçen yıl kayda değer soygun ya da gasp olayı yaşanmadığını, Timsahlar diye tanınan otoyol çetesinin elebaşları üç kardeşten birinin içeride olduğunu, birinin çatışmada öldüğünü, ötekinin ise yurt dışına kaçtığını söyledi.


İKİ PAKET SİGARA


Bulgar Sınır Koruma Genel Müdürü Zaharin Penov, Türkiye’de biyometrik pasaport alan Türk vatandaşlarının, oturma izinlerinin bulunduğu eski pasaportu ibraz etmeleri durumunda Bulgaristan’dan transit geçebileceklerini söyledi. Genel Müdür Zaharin Penov, geçmiş yıllarda çorba parası gibi bazı sıkıntıların yaşandığını, ancak bunun üzerine ciddi şekilde gittiklerini, geçen yıl izin sezonu bitiminde Bulgar İçişleri Bakanının AB Büyükelçileriyle görüştüğünü ve hiçbir rüşvet olayının kaydedilmediğini anlattı. AB Büyükelçiliklerinin bu tür olayları mercek altına aldığını belirten Genel Müdür Zaharin Penov, Bulgar gümrük mevzuatına göre 10 bin Euro’dan itibaren nakit paranın beyan edilmesi gerektiğini ve yolcu başına 2 paket sigara hakkı bulunduğunu kaydetti. Biz Sofya’dayken Bulgar gümrük polisi Türkiye dönüşü Sırbistan sınırındaki Kalotina’da beyan etmedikleri için iki Türkün 100 bin Eurosu’na el koydu.


GÜVENLİÐE AÐIRLIK VERİN


Sofya Büyükelçimiz İsmail Aramaz da, asayişte bir iyileşme kaydedildiğini, Bulgar makamlarının güvenlik önlemlerini artırdıklarını doğruladı. Büyükelçi Aramaz, haziran ayı başında İçişleri Bakanlığı müsteşarını ziyaret edeceğini söyledi ve “Vatandaşların güvenliğine ağırlık verin diyeceğim. Vatandaşların bu yolu gündüz ve küçük konvoylar halinde geçmeleri iyi olur” dedi. Trafik kontrollerinin yoğun olduğuna da dikkat çeken Büyükelçi İsmail Aramaz, polisin Bulgar vatandaşlarını da durdurduğunu belirterek, vatandaşların hız tahditlerine ve trafik kurallarına mutlaka uymalarını tavsiye etti.


EVLİLİK VAADİNE ALDANMAYIN


Bulgaristan’da bazı kadınlar Avrupa’da yaşayan Türk erkeklerini evlilik vaadiyle dolandırıyor. Kadınlar telefonla bağlantı kurdukları Türk erkeklerine yanlarına gelmek istediklerini, ancak para gerektiğini söylüyorlar. Buna aldanan erkekler, verilen banka hesabına para havale ediyor. Ancak kadın gelmeyince, dolandırıldığını anlayan Türk erkekleri Sofya Büyükelçiliğimize başvuruyor. Sofya Büyükelçiliğimizde bu olayla ilgili yığılı şikayet dosyası var.


NAVİGASYONA DİKKAT


Navigasyonla yolculuk edenler dikkat. Navigasyon yeni yolları tanımıyor. Bu nedenle yanlış yola yönlendirebiliyor. Kapıkule’de navigasyon nedeniyle Bulgaristan’da yolunu şaşıran Türk sürücülere rastladık. Herşeyi navigasyona bırakmayın, tabelaları mutlaka takip edin.


Önemli telefonlar:


T.C. Sofya Büyükelçiliği:

Boulevard Vasil Levski No: 80

1000 Sofia

Tel: 00359 2 935 55 00

Filibe Başkonsolosluğu

Filip Makedonski No: 10

4000 Plovdiv

Tel: 00359 32 63 23 09

Polis imdat: 112 veya 166

Trafik Çekici: 146

Yol yardım servisi: 00359 2 980 33 08

ETİKETLER : Bulgaristan Sıla Yolu izin tatil rüşvet polis
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Sıla Yolu haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Magazinavrupa.com
© Copyright 2013 Magazinavrupa.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haberler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Almanya haberleri