BELGESiZ YOLA ÇIKMAYIN

Bir izin mevsimi daha kapıda. Ancak tatile çıkmadan önce hazırlık yapmak gerekiyor. Karayoluyla Türkiye’ye gidecek olanların önemle dikkat etmesi gereken noktalar şunlar:
Bu haber 12 Haziran 2011, Pazar 22:07:08 eklenmiştir.

 

PASAPORTLAR: Yola çıkmadan çok önce pasaportlarınızın süresini mutlaka kontrol edin. Sadece kendi pasaportunuzun süresini değil, sizinle yolculuk edecek olan öteki yolcuların pasaport sürelerini de mutlaka kontrol edin. Süresi geçmiş pasaportla sakın yola çıkmayın. Pasaportların süresinin en az sizin dönüş tarihinizde de geçerli olduğuna dikkat edin. Eğer süresi geçmiş veya dönüşte süresi bitmek üzere olan pasaportları yenileyin, aksi takdirde tatil burnunuzdan gelir. Çünkü bu yıl başından itibaren eski pasaportlar uzatılmıyor, yeni biyometrik pasaport düzenleniyor. Yol üzerindeki büyükelçiliklerde yeni biyometrik pasaport alabilmeniz için en az 10 gün beklemeniz gerekiyor.

 

KİMLİK KARTI: Alman ya da AB vatandaşı olanlar Makedonya ve Sırbistan’dan kimlik kartıyla geçemiyor.

 

RUHSAT VE SİGORTA KARTI: Kullanacağınız aracın ruhsatı ve yeşil sigorta kartı. Yeşil sigorta kartınızda Türkiye kısmının açık olup olmadığına dikkat edin. Eğer Türkiye kısmı açık değilse, sınırda özel kaza sigortası yaptırmanız gerekiyor. Türkiye’de yapılan özel kaza sigortası sadece karşı tarafın masrafını karşılıyor.

 

VEKALET: Eğer aracınız bir başkasına veya firmaya aitse, ADAC, Noterlik ya da başkonsolosluklarda düzenlenmiş vekaletname.

 

EMEKLİLER: Araçlarını Türkiye’de bir yıl tutmak isteyen emekliler, konsolosluk tasdikli emekli belgesi almayı unutmayın.

 

ÇOCUKLAR: Refakathanede kayıtlı 5 yaşından büyük çocuklar için fotoğraf gerekli.

 

HASTALIK VE KAZA SİGORTASI: Yabancı ülkeler için hastalık ve kaza sigortası yaptırın. Bağlı bulunduğunuz sağlık sigortasından seyahat sağlık belgesi alın.

 

OTOMOBİL KULÜBÜ: Üyesi olduğunuz otomobil kulübünün üyelik kartını yanınızda bulundurun.

 

ARAÇ BAKIMI: Sıla yolunda gözü aç tamircilerin tuzağına düşmemek için yola çıkmadan önce aracınızı bakımdan geçirin.

Mecbur değilseniz hafta sonu yola çıkmayın. Çünkü hafta sonu gerek yollar gerekse sınır kapılarında trafik çok yoğun. Güle güle gidin...

 

BENZİN MASRAFI

 

Münih, Villach, Slovenya, Hırvatistan, Sırbistan, Bulgaristan üzerinden İstanbul bin 913 km. Yolculuk süresi yolun ve sınırların durumuna göre 21 ile 26 saat arasında değişiyor. 100 km’de 9 litre benzin yakan bir araçla bu yolun benzin masrafı yaklaşık litresi 1.55 Euro’dan 275 Euro, 7 litre mazot yakan bir araçla mazot masrafı litresi 1.50 Euro’dan 200 Euro civarında tutuyor.

Makedonya Yunanistan üzerinden ise İstanbul 2 bin 185 km. Bu güzergah yolumuzu 272 km, yani yaklaşık 3 saat daha uzatıyor. Bu yol yaklaşık 25 ile 28 saat arasında sürüyor. Makedonya üzerinden benzin masrafı 314 Euro, mazot masrafı ise 230 Euro civarında tutuyor.

Münih, Macaristan, Sırbistan, Bulgaristan üzerinden İstanbul iki bin 18 km. Yolculuk yaklaşık 22 ile 27 saat arasında sürüyor. Benzin masrafı 290 Euro, mazot masrafı ise 210 Euro civarında tutuyor.

ETİKETLER : Sıla Yolu belgesiz yola çıkmayın
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Sıla Yolu haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Magazinavrupa.com
© Copyright 2013 Magazinavrupa.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haberler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Almanya haberleri