Ana Sayfa Uncategorized 2024 eğitim yılına dualarla başlanıldı

2024 eğitim yılına dualarla başlanıldı

1114
0

Almanya’da 2023-2024 öğretim yılının başlamasıyla birlikte Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı cami derneklerinde okula başlayan öğrenciler için “Bed-i Besmele” merasimi geleneği bu yıl da devam etti.

2023-2024 öğretim yılına önce başlayan Kuzey Ren Vestfalya eyaletine bağlı Ahaus, Altenessen, Attendorn, Bad Salzuflen, Baesweiler, Bielefeld, Dinslaken, Duisburg-Bruckhausen, Duisburg-Hüttenheim, Duisburg-Rumeln, Duisburg-Oberkassel, Duisburg-Untermeiderich, Essen, Essen-Kray, Gelsenkirchen-Horst, Gronau, Halle, Heiligenhaus, Herford, Herzogenrath, Kreuztal, Lüdenscheid, Mettmann, Monheim, Oberhausen, Oberhausen-Osterfeld, Oberhausen-Tackenberg, Remscheid, Rheinberg, Siegen, Sindorf, Voerde-Möllen, Werdohl ve Wuppertal  şehirlerindeki DİTİB cami derneklerinde “Bed-i Besmele” merasimleri düzenlendi.

Camilerde düzenlenen “Bed-i Besmele” merasimlerinde Kur’an-ı Kerim ve ilahiler okundu, çocukların başarıları için dualar edildi.

Camilerde “Bed-i Besmele” merasimlerinin gelenek haline geldiğini ifade eden DİTİB Genel Başkanı Dr. Muharrem Kuzey, “Camilerde çocukların büyüdüğünde bugünü hatırlayacakları güzel bir geleneği devam ettiriyoruz. Çocuklar kadar ailelerinin de düzenlenen bu merasimlerden mutlu olduklarına şahit oluyoruz. Örnek toplum oluşturma gayesi, İslam’ın en temel gayelerinden birisidir. Hz. Peygamber’e nazil olan ilk beş ayette, okumanın iki kez emredilmesi, bilginin kalemle kayıt altına alınmasından söz edilmesi ve insanın bilinmediklerini öğrenmesinin Allah’ın en büyük ikramı olduğunun vurgulanması, İslam eğitim anlayışının bilgi odaklı olduğunun en önemli göstergesi olmuştur. Bu duygularla yeni eğitim yılının tüm öğrenci, öğretmen ve aileler için hayırlı ve mübarek olmasını temenni ediyor; sağlık sıhhat ve afiyet içerisinde verimli bir eğitim dönemi nasip etmesini Yüce Rabbimden niyaz ediyorum” diye konuştu.

Bed-i Besmele merasiminde ailelerinin karşılarına geçen öğrenciler, heyecanlı anlar yaşadı. Aileler de bu özel anı cep telefonlarına kaydetti. Merasim öğrencilere dernek tarafından kırtasiye malzemelerinden oluşan hediye paketlerinin takdim edilmesiyle sona erdi.

Ercüment Aydın / Köln

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz