Ana Sayfa Uncategorized DİTİB’de umre için eğitim semineri düzenlendi

DİTİB’de umre için eğitim semineri düzenlendi

687
0

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), 2022 Aralık Umre Organizasyonu’nda görev yapacak olan kafile başkanı ve grup görevlilerini bilgilendirmek amacıyla eğitim semineri gerçekleştirdi.

DİTİB Dahlem Eğitim Merkezi’nde düzenlen eğitimin seminerine; DİTİB Dini Yüksek İstişare Kurulu Başkan Vekili Dr. Muharrem Kuzey, Hac ve Umre Hizmetleri Müdürü Selçuk Doğruer, kafile başkanları ve grup görevlileri katıldı.

Kutsal yolculuk heyecanı başlıyor

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan eğitim seminerinde DİTİB Dini Yüksek İstişare Kurulu Başkan Vekili Dr. Muharrem Kuzey, yetkin din hizmetinin ve grup rehberliğinin önemine vurgu yaptı. Kuzey, “Güzel bir organizasyonun arefesindeyiz. Hayırlı ve bir o kadar da meşakkatli yolculuğa çıkıyorsunuz. Umre ibadetini umrecilerimize yaşatmamız gerekiyor. Bu yolculuğun bilincinde her bir umrecimizin gönlünü hoş etmeye çalışacağız. Uyum, koordinasyon, ekip ve paylaşım çalışması içerisinde umremizi tamamlayacağız. Allah umreyi sizlere kolaylaştırsın, umrenizi kabul eylesin” dedi.

Umre organizasyonu kapsamında sunulan hizmetler hakkında bilgi veren DİTİB Hac ve Umre Hizmetleri Müdürü Selçuk Doğruer ise, Almanya geneli uçuşların Berlin, Düsseldorf, Köln, Frankfurt, Friedrichshafen, Münih, Stuttgart, Nürnberg, Hannover ve Hamburg havalimanlarından İstanbul bağlantılı olacağını söyledi. Merkez idare ekibinin umrecilere ve görevlilere organizasyonun başından sonuna kadar hizmet sunacağını belirten Doğruer, 22-27 Aralık 2022 tarihleri arasında Almanya’dan kutsal topraklara hareket edecek umre kafilelerinin, 2-8 Ocak 2023 tarihinde dönüş yapacaklarını ifade etti. Doğruer, “Her yıl olduğu gibi bu yıl da Mekke ve Medine’de irtibat büroları oluşturacağız. Bu yıl 2 bin umrecimize 50 görevliyle organizasyonumuzu sağ salim yapmayı rabbimden niyaz ediyorum” dedi.

Kafile başkanları olarak görevlendirilen Yusuf İncegeliş ve Mehmet Korkut ise, grup görevlilerine umre ibadeti ve ziyaret edilecek yerler hakkında sunum yaptı.

İki gün süren umre eğitim seminerde genel usul ve esasları hakkında görevlilere bilgi verildi.

Ayrıca organizasyon kapsamında DİTİB’e bağlı Hassel Mescid-i Aksa Camii’nde Münster Dini Danışma Kurulu Başkanı Fatih Keskin ve Köln Merkez Camii’nde din görevlileri Naci ve Merve Şengün tarafından da umreye gidecek öğrencilere ve gençlere yönelik uygulamalı olarak eğitim semineri verildi.  

Ercüment Aydın / Köln

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz