Ana Sayfa Uncategorized Almanya’da 200 yıllık geleneğe Türk derneklerinden katkı

Almanya’da 200 yıllık geleneğe Türk derneklerinden katkı

640
0

Almanya’nın Bavyera eyaleti Fürth şehinde 200 yıldır geleneksel olarak kutlanan “Hasat Bayramı”na Türk Birliği katkı sağladı.

Fürth şehrinde yüze yakın kuruluşun iştirak ettiği Hasat Bayramı’nda farklı kültürler sergilendi.

Etkinliğe, Bavyera Başbakanı Marcus Söder, Fürth’ün kardeş şehri Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay ve Fürth Belediye Başkanı Thomas Jung katıldı.

Etkinlikte konuşan Fürth Belediye Başkanı Thomas Jung, “Fürth’te 1817 yılından bugüne kadar geneleksel olarak kutlanan Hasat Bayramı ile şehrin dünya kültürlerine açık, şehirde faaliyet gösteren derneklerin kardeş ve kortejde de farklı kültürlerin yer alması ülkeler arası dostlukların pekiştirdiğinin göstergesidir” dedi.

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Fürth Mevlana Camii Başkanı Refet Avcı da Fürth Türk Birliği adına bir açıklama yaptı. Avcı, Fürth şehrinde geleneksel olarak kutlanan Hasat Bayramı’na, DİTİB, ATİB, Türk Kültür Derneği, Atatürkçüler Birlik ve Beraberlik Derneği, Uluslararası Sanat ve Kültür Derneği, Bizim Ocak, Batı Trakya Derneği ve Turnerschaft Spor Kulübü’nden oluşan Fürth Türk Birliği olarak katıldıklarını söyledi.

Etkinlikte emeği geçenlere teşekkür eden Avcı, renkli görüntülere sahne olan Hasat Bayramı geçit törenine Anadolu’ya özgü yöresel kıyafetlerle katıldıklarını ve folklor ekiplerinin gösteri de büyük bir ilgiyle takip edildiğini dile getirdi.

Etkinlikte Fürth’ün kardeş şehri Marmaris Dostlar Derneği’nin açtığı tanıtım standı ziyaretçi akınına uğradı. Ziyaretçilere, Marmaris’in tarihi, doğası ve turizminin tanıtımının yapıldığı standta Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay ve beraberindeki heyet, şehir hakkında bilgi verdi.

120 bini aşkın katılımcının iştirak ettiği Hasat Bayramı geçit töreni sonunda, Fürth Belediye Başkanı Thomas Jung, Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay ve Fürth DİTİB Mevlana Camii Başkanı Refet Avcı barış ve dostluğun pekişmesi adına beyaz güvercin uçurdu.

Ercüment Aydın / Köln

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz