Ana Sayfa Uncategorized DİTİB bölge birlikleri yanan ormanlık alanı yeşertmek için 50 bin fidanla destek...

DİTİB bölge birlikleri yanan ormanlık alanı yeşertmek için 50 bin fidanla destek oldu

616
0

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Essen ve Düsseldorf Eyalet Bölge Birliği cami dernekleri Alanya’nın Güzelbağ bölgesinde yanan ormanlık alanı yeniden yeşertmek için 50 bin fidan bağışladı.

DİTİB Essen ve Düsseldorf Eyalet Bölge Birliği ve Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) iş birliğinde “1 İyilik 1 Fidan” projesi kapsamında, Antalya’nın Alanya ilçesindeki Güzelbağ bölgesinde geçtiğimiz yıl çıkan orman yangınında zarar gören alanın yeniden yeşermesi için ilk etapta 11 bin fidanı toprakla buluşturdu.

DİTİB Essen ve Düsseldorf Eyalet Bölge Birliği cami dernekleri ve bağışçılarının destekleri ile TDV ve Antalya Alanya Orman İşletme Müdürlüğü iş birliği içerisinde akasya, badem, ceviz ve zakkum türlerinden oluşan 11 bin fidanın dikim töreni Güzelbağ bölgesinde gerçekleştirildi.

Törene; Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü İzani Turan, DİTİB Yönetim Kurulu Üyesi Sümeyye Öztürk Mutlu ve Fahrettin Alptekin, Düsseldorf DİTİB Eyalet Bölge Birliği Başkanı Ersin Özcan, Antalya İl Müftü Yardımcısı Selim Yazıcı, Alanya Müftü Vekili Mehmet Fatih Arslan, Alanya Orman İşletme Müdürü Yücel Sönmez’in yanı sıra DİTİB cami dernekleri başkanları ile çok sayıda gönüllü katıldı.

Fidan dikim töreninde konuşan DİTİB Yönetim Kurulu Üyesi ve Essen Eyalet Bölge Birliği Başkanı Fahrettin Alptekin, geçen yıl Antalya’nın Alanya ilçesindeki Güzelbağ bölgesinde meydana gelen orman yangınında yanan ormanlık alanı yeniden yeşertmek için DİTİB Essen ve Düsseldorf Eyalet Bölge Birliği cami dernekleri olarak kampanya başlattıklarını söyledi.

Kampanyaya kısa zamanda büyük bir teveccüh gösterildiğini ve 50 bin fidan bağışlandığını ifade eden Alptekin, “Hayırsever cemaatimizin ve bağışçılarımızın 50 bin fidan emanetinin bugün ilk etapta 11 binini toprakla buluşturmak üzere geldik. Fidanlarımızı dikerek yanıp kül olmuş alanların yeniden yeşillendirilmesi ve ağaçlandırılmasına dönük ilk adımlarımızı attık. DİTİB olarak nerede bir iyilik nerede bir hayri hizmet varsa biz oradayız” dedi.

Alptekin ayrıca, Almanya’dan katkı sunan hayırsever bağışçılara, Türkiye Diyanet Vakfı’na ve Alanya Orman İşletme Müdürlüğü’ne teşekkür etti.

Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü İzani Turan da, yanan ormanlık alanları yeniden yeşillendirebilmek için iki yıl önce başlattıkları “1 İyilik 1 Fidan” projesi kapsamında Türkiye genelinde bugüne kadar 750 bini aşkın fidanı toprakla buluşturduklarının bilgisini verdi.

Genel Müdür Turan, Alanya’nın Güzelbağ bölgesindeki yangında zarar gören ormanlık alanı yeniden yeşertebilmek için 50 bin fidandan ilk etapta 11 bin fidanı toprakla buluşturduklarını, fidan dikim çalışmalarının bölgede devam edeceğini belirtti.

Genel Müdür Turan, katkılarından dolayı DİTİB Essen ve Düsseldorf Eyalet bölge birliklerine ve iş birliğinden dolayı Alanya Orman İşletme Müdürlüğüne teşekkür etti.

Törende konuşmaların ve yapılan duaların ardından akasya, badem, ceviz ve zakkum türlerinden oluşan fidanlar dikildi. Gerçekleştirilen fidan dikimleri ile Güzelbağ’da “NRW DİTİB Essen ve Düsseldorf Bölge Birliği Hatıra Ormanı” oluşturuldu.

Ercüment Aydın / Antalya

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz